Vedlejší účinky léku: Cefotaxime lek Prášek pro injekční roztok
Generikum: cefotaxime
Účinná látka: cefotaxime sodium
ATC skupina: J01DD01 - cefotaxime
Obsah účinných látek: 1G
Balení: Injekční lahvička
Podobně jako všechny léky, může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Velmi časté (vyskytují se u více než 1 pacienta z 10):
Bolest v místě aplikace nitrosvalové injekce.
Méně časté (vyskytují se u méně než 1 pacienta ze 100, ale u více než 1 pacienta z 1000):
Přechodné snížení počtu bílých krvinek (leukopenie), zvýšení počtu určitého druhu bílých krvinek – eozinofilů, nedostatek krevních destiček (trombocytopenie); křeče; Jarisch-Herxheimerova reakce (může se objevit při léčbě boreliózy a projevuje se vyrážkou, svěděním, horečkou, snížením počtu určitých bílých krvinek, zvýšením jaterních enzymů, potížemi s dýcháním a kloubními potížemi); průjem; abnormální výsledky jaterních testů; vyrážka, svědění, kopřivka; snížená funkce ledvin; horečka; zánětlivé reakce v místě aplikace nitrosvalové injekce, křeče, průjem.
Po uvedení přípravku na trh byly dále hlášeny tyto nežádoucí účinky, jejichž četnost nelze z dostupných údajů určit:
Infekční onemocnění, které se vyvinulo v průběhu již probíhající infekce; snížení počtu neutrofilních bílých krvinek (neutropenie), pokles granulocytů, chudokrevnost; anafylaktická reakce, angioedém (otok vznikající na různých místech organismu), dušnost, anafylaktický šok; bolest hlavy, závratě, encefalopatie (např. porucha vědomí, abnormální pohyby); arytmie následující po rychlém podání léku centrálním žilním katétrem; pocit na zvracení, zvracení, bolesti břicha, zánět jater (někdy se žloutenkou); závažná kožní onemocnění projevující se puchýřky na kůži, olupováním (erythema multiforme, Stevens-Johnsonův syndrom, toxická epidermální nekrolýza); zánět tlustého střeva; zánět ledvin.
Hlášení nežádoucích účinků
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48
100 41 Praha 10
webové stránky: www.sukl.cz/nahlásit-nezadouci-ucinek.
Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.