Vedlejší účinky léku: Strelicia Potahovaná tableta
Generikum: desogestrel and estrogen
Účinná látka: desogestrel, ethinylestradiol
ATC skupina: G03AA09 - desogestrel and estrogen
Obsah účinných látek: 0,15MG/0,02MG, 0,15MG/0,03MG
Balení: Blistr
Podobně jako všechny léky, může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého. Pokud se u Vás vyskytne jakýkoli nežádoucí účinek, zvláště pokud je závažný a trvalý, nebo pokud se vyskytne jakákoli změna Vašeho zdravotního stavu, o které si myslíte, že je v důsledku užívání přípravku Strelicia, informujte prosím svého lékaře.
Zvýšené riziko krevních sraženin v žilách (žilní tromboembolismus (VTE) nebo krevní sraženiny v tepnách (arteriální tromboembolismus, ATE) je přítomné u všech žen, které používají kombinovanou hormonální antikoncepci. Pro podrobnější údaje o různých rizicích v důsledku používání kombinované hormonální antikoncepce si přečtěte bod 2 „Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Strelicia užívat/používat“.
Závažné nežádoucí účinky
Závažné nežádoucí účinky spojené s užíváním přípravku Strelicia jsou popsány v bodě 2 pod nadpisy „Krevní sraženiny (trombóza)“ a „Rakovina“. Přečtěte si prosím podrobně tyto podkapitoly, a pokud máte jakékoli otázky, zeptejte se svého lékaře.
Vzácné (mohou postihnout až 1 uživatelku z 1000)
-
škodlivé krevní sraženiny v žíle nebo tepně, například:
-
- v noze nebo chodidle (tj. hluboká žilní trombóza);
- v plících (tj. plicní embolie);
- srdeční záchvat;
- cévní mozková příhoda;
- příznaky malé cévní mozkové příhody nebo dočasné cévní mozkové příhody známé jako tranzitorní ischemická ataka (TIA);
- krevní sraženiny v játrech, žaludku/střevech, ledvinách nebo oku.
Šance, že se u Vás objeví krevní sraženina, mohou být vyšší, pokud máte jiná onemocnění, která zvyšují riziko (pro více informací o podmínkách, které zvyšují riziko krevních sraženin a o příznacích krevní sraženiny viz bod 2)
U žen užívajících antikoncepční pilulky byly hlášeny tyto závažné nežádoucí účinky: Crohnova nemoc nebo ulcerózní kolitida (chronická zánětlivá střevní onemocnění), systémový lupus erythematodes (SLE, onemocnění pojivové tkáně), epilepsie, kožní vyrážka zvaná těhotenský (gestační) herpes, chorea (porucha při které dochází k mimovolním pohybům částí těla), krevní onemocnění zvané hemolyticko-uremický syndrom - HUS (porucha, při níž krevní sraženiny způsobí selhání ledvin), hnědé skvrny na kůži obličeje a těla (chloasma), pohybové onemocnění zvané Sydenhamova chorea, zežloutnutí kůže, gynekologické poruchy (endometrióza, děložní myom).
Další možné nežádoucí účinky
U žen užívajících antikoncepční pilulky byly hlášeny následující nežádoucí účinky, které se mohou vyskytnout v prvních několika měsících po zahájení užívání přípravku Strelicia, ale obvykle vymizejí, jakmile se Vaše tělo pilulkám přizpůsobí. Nejčastějšími hlášenými nežádoucími účinky (mohou postihnout více než 1 uživatelku z 10) jsou nepravidelné krvácení a přírůstek tělesné hmotnosti.
Mohou se vyskytnout další nežádoucí účinky s následujícími četnostmi výskytu:
Časté (mohou postihnout až 1 uživatelku z 10)
-
- depresivní nálada, změny nálady
-
- bolesti hlavy
- nevolnost
- bolesti břicha
- citlivost prsů
- bolest prsů
- přírůstek tělesné hmotnosti
- nepravidelné krvácení
Méně časté (mohou postihnout až 1 uživatelku ze 100)
-
- zadržování tekutin v těle
-
- snížená sexuální touha
- migréna
- zvracení
- průjem
- kožní vyrážka
- kopřivka
- zvětšení prsů
- chybějící nebo snížené krvácení
- krvácení mezi očekávanými měsíčními termíny
- nervozita
- závratě
- akné
- vysoký krevní tlak
Vzácné (mohou postihnout až 1 uživatelku z 1000)
-
- přecitlivělost
- zvýšená sexuální touha
- podráždění očí v důsledku nesnášenlivosti kontaktních čoček
- kožní poruchy (erythema nodosum – kožní onemocnění spojené s bolestí kloubů, horečkou, přecitlivělostí nebo infekcí, a charakterizované výskytem malých, bolestivých červenofialových uzlů pod kůží a na kůži bérců, které mají tendenci se opětovně vracet; erythema multiforme – kožní onemocnění charakterizované tuhými vystupujícími červenými skvrnami na kůži nebo tekutinou naplněnými puchýřnatými kožními projevy a zčervenáním nebo zabarvením kůže, často v soustředných kruhových zónách)
- vaginální výtok
- výtok z prsů
- úbytek tělesné hmotnosti
- vaginální kandidóza (plísňová infekce)
- porucha sluchu (otoskleróza)
- tromboembolie
-
- vypadávání vlasů (alopecie)
- svědění
Než podstoupíte laboratorní vyšetření krve
Informujte svého lékaře nebo personál laboratoře o tom, že užíváte antikoncepční pilulky, protože perorální kontraceptiva mohou ovlivňovat výsledky některých laboratorních vyšetření.
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci.
Hlášení nežádoucích účinků
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48, 100 41 Praha 10
webové stránky:
www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek
.
Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.