Vedlejší účinky léku: Zulfija Obalená tableta
Generikum: gestodene and estrogen
Účinná látka: gestodene, ethinylestradiol
ATC skupina: G03AA10 - gestodene and estrogen
Obsah účinných látek: 75MCG/20MCG, 75MCG/30MCG
Balení: Blistr
Podobně jako všechny léky, může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Pokud se u Vás vyskytne jakýkoli nežádoucí účinek, zvláště pokud je závažný a trvalý, nebo pokud se vyskytne jakákoli změna Vašeho zdravotního stavu, o které si myslíte, že je v důsledku užívání přípravku Zulfija, informujte prosím svého lékaře.
Zvýšené riziko krevních sraženin v žilách (žilní tromboembolismus (VTE)) nebo krevní sraženiny v tepnách (arteriální tromboembolismus (ATE)) je přítomné u všech žen, které používají kombinovanou hormonální antikoncepci. Pro podrobnější údaje o různých rizicích v důsledku používání kombinované hormonální antikoncepce si přečtěte bod 2 „Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Zulfija užívat“.
Kontaktujte neprodleně lékaře v případě výskytu velmi závažných alergických reakcí, kdy se velmi vzácně vyskytuje jemná vyrážka, bolestivý otok kůže a sliznic (angioedém) a dýchací a oběhové příznaky.
Následuje seznam nežádoucích účinků, které byly spojovány s užíváním přípravku Zulfija:
Velmi časté nežádoucí účinky (mohou se vyskytnout u více než 1 ženy z 10):
bolest hlavy, nepravidelné krvácení a špinění v období mezi menstruacemi, citlivost prsů, bolest prsů, otok prsů, výtok z prsů
Časté nežádoucí účinky (mohou se vyskytnout až u 1 ženy z 10):
vaginitida, kvasinkové vaginální infekce, změny nálad včetně deprese, nervozita, závratě, nauzea, zvracení, bolest v horní části břicha, akné, bolestivá menstruace, změny poševní sekrece, chybějící menstruace, zvýšení tělesné hmotnosti.
Méně časté nežádoucí účinky (mohou se vyskytnout až u 1 ženy ze 100):
migréna, zadržování tekutin, změny chuti k jídlu (zvýšení nebo snížení), zvýšení krevního tlaku, zvracení, průjem, vyrážka, kopřivka (urtikarie), chloasma (žlutohnědé skvrny na kůži), zvýšený růst ochlupení, vypadávání vlasů, změny hladiny tuků v séru včetně hypertriglyceridemie, změny zájmu o sex (snížení libida).
Vzácné nežádoucí účinky (mohou se vyskytnout až u jedné ženy z 1000):
anafylaktické reakce (reakce s velmi vzácnými případy kopřivky, otoku obličeje, jazyka, závažnými oběhovými a dýchacími poruchami), nesnášenlivost glukosy, žloutenka, podráždění očí při používání kontaktních čoček, celkové onemocnění ucha a labyrintu, různá kožní onemocnění (jako je erythema multiforme – vyznačující se zarudnutím ve tvaru terčů nebo boláky, erythema nodosum – vyznačující se bolestivými zarudlými kožními uzly), snížení hladiny folátů v séru, jiná onemocnění gastrointestinálního systému, změny zájmu o sex (zvýšení libida).
Škodlivé krevní sraženiny v žíle nebo tepně, například:
- v noze nebo chodidle (tj. hluboká žilní trombóza),
- v plících (tj. plicní embolie),
- srdeční záchvat,
- cévní mozková příhoda,
- příznaky malé cévní mozkové příhody nebo dočasné cévní mozkové příhody známé jako tranzitorní ischemická ataka (TIA),
- krevní sraženiny v játrech, žaludku/střevech, ledvinách nebo oku.
Šance, že se u Vás objeví krevní sraženina, mohou být vyšší, pokud máte jiná onemocnění, která zvyšují riziko (pro více informací o podmínkách, které zvyšují riziko krevních sraženin, a o příznacích krevní sraženiny viz bod 2).
Velmi vzácné nežádoucí účinky (mohou se vyskytnout až u 1 ženy z 10000):
Nezhoubné nebo zhoubné nádory jater; zhoršení křečových žil, zhoršení systémového lupus erythematodes – SLE (onemocnění, při kterém mohou krevní sraženiny způsobit selhání jater), zhoršení porfyrie, zhoršení chorey, (onemocnění projevující se mimovolními pohyby), zánět očního nervu, krevní sraženiny v krevních cévách oka, snížení tělesné hmotnosti, pankreatitida (zánět slinivky břišní), zánětlivé onemocnění střev (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida), onemocnění žlučníku, žlučové kameny, onemocnění krve nazývané hemolyticko-uremický syndrom - HUS (onemocnění, kdy krevní sraženiny způsobí selhání ledvin).
Není znáno (frekvenci výskytu nelze z dostupných údajů odhadnout):
Poškození jater (jako je hepatitida, abnormální jaterní funkce).
Hlášení nežádoucích účinků
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48
100 41 Praha 10
Webové stránky:
http://www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek
Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.