Interakce léku: Femoston conti Potahovaná tableta
Generikum: dydrogesterone and estrogen
Účinná látka: estradiol hemihydrate, dydrogesterone
ATC skupina: G03FA14 - dydrogesterone and estrogen
Obsah účinných látek: 1MG/5MG
Balení: Blistr
Lékařská anamnéza (historie) a pravidelné kontroly
Užívání HRT s sebou nese rizika, která je třeba zvážit při rozhodování, zda začít užívat tyto léky nebo pokračovat v jejich užívání.
Zkušenost v léčbě žen s předčasnou menopauzou (kvůli selhání vaječníků nebo chirurgickému zákroku) je omezená. Pokud máte předčasnou menopauzu, mohou být rizika užívání HRT různá. Poraďte se s lékařem, prosím.
Před začátkem užívání nebo opakovaným nasazením HRT se Vás lékař bude ptát na Váš zdravotní stav a onemocnění v rodině. Váš lékař se může rozhodnout provést lékařské vyšetření. To může zahrnovat i vyšetření prsů a interní vyšetření, pokud to bude nezbytné.
Jakmile začnete užívat přípravek Femoston, měla byste navštěvovat svého lékaře pravidelně a absolvovat pravidelné kontroly (nejméně jednou ročně). Při těchto kontrolách se poraďte se svým lékařem o přínosech a rizicích pokračující léčby přípravkem Femoston.
Choďte na pravidelné kontroly prsů podle doporučení svého lékaře.
NEužívejte přípravek Femoston, pokud se Vás týká některý z následujících bodů. Nejste-li si v některém z níže uvedených bodů jistá, poraďte se před užíváním přípravku Femoston se svým lékařem.
Neužívejte přípravek Femoston
- jestliže máte nebo jste někdy měla rakovinu prsu nebo existuje podezření na ni
- jestliže máte rakovinu citlivou na estrogeny, jako je rakovina děložní sliznice (endometria) nebo existuje podezření na ni
- jestliže máte zjištěný nádor závislý na působení progestagenů nebo Váš lékař má podezření na něj. Příkladem je nádor na mozku (meningiom).
- jestliže máte nevysvětlené krvácení z pochvy
- jestliže máte nadměrně zesílenou děložní sliznici (hyperplasie endometria) a tento stav není léčen
- jestliže máte nebo jste dříve měla krevní sraženiny v žíle (trombóza), např. v nohách (trombóza hlubokých žil) nebo v plicích (plicní embolismus)
- jestliže máte poruchu krevní srážlivosti (jako je deficience proteinu C, proteinu S nebo antitrombinu)
- jestliže máte nebo jste měla nedávno onemocnění způsobené krevními sraženinami v tepnách, jako je srdeční infarkt, cévní mozková příhoda nebo angina pectoris
- jestliže máte nebo jste dříve měla onemocnění jater a Vaše jaterní testy se ještě nevrátily k normálním hodnotám
- jestliže máte vzácnou krevní poruchu, která se nazývá „porfyrie“ a je v rodině dědičná (vrozená)
- jestliže jste alergická (přecitlivělá) na estradiol, dydrogesteron nebo na kteroukoli další složku přípravku Femoston (uvedenou v bodě 6).
Jestliže se u Vás kterýkoli z výše uvedených stavů objeví při užívání přípravku Femoston poprvé, ihned přestaňte přípravek užívat a poraďte se neprodleně s lékařem.
Upozornění a opatření
Informujte lékaře před začátkem léčby, jestliže jste někdy v minulosti měla kterýkoli z níže uvedených problémů, protože tyto stavy se mohou při léčbě přípravkem Femoston znovu objevit nebo zhoršit. Je-li tomu tak, budete potřebovat častější lékařské kontroly:
- fibroidy uvnitř dělohy
- nárůst děložní sliznice vně dělohy (endometrióza) nebo dřívější nadměrné zvětšení děložní sliznice (hyperplasie endometria)
- zvýšené riziko tvorby krevních sraženin (viz bod „Krevní sraženiny v žilách (trombóza)“)
- zvýšené riziko rakoviny citlivé na estrogen (jako je matka, sestra nebo babička, která měla rakovinu prsu)
- vysoký krevní tlak
- jaterní onemocnění, jako je benigní tumor jater
- diabetes (cukrovka)
- žlučové kaménky
- migréna nebo těžká bolest hlavy
- onemocnění imunitního systému, které zasahuje mnoho orgánů těla (systémový lupus erythematodes, SLE)
- epilepsie
- astma
- onemocnění postihující ušní bubínek a sluch (otoskleróza)
- velmi vysoká hladina tuků v krvi (triglyceridy)
- zadržování tekutiny v těle vyvolané srdečními nebo ledvinovými obtížemi.
Přestaňte užívat přípravek Femoston a ihned navštivte lékaře
Jestliže při užívání HRT zaznamenáte některou z následujících okolností:
- jakoukoli z podmínek uvedenou v bodě „NEužívejte přípravek Femoston“
- zežloutnutí kůže nebo bělma očí (žloutenku). To mohou být příznaky jaterního
onemocnění.
- významný vzestup krevního tlaku (příznaky mohou být bolest hlavy, únavnost, závratě)
- nový výskyt migrenózní bolesti hlavy
- těhotenství
- zpozorujete-li příznaky krevní sraženiny, jako je:
bolestivý otok a zarudnutí nohou
náhlá bolest na hrudi
obtížné dýchání
Pro více informací viz bod „Krevní sraženiny v žilách (trombóza)“.
Poznámka: Přípravek Femoston není antikoncepční. Pokud uplynulo méně než 12 měsíců od Vaší poslední menstruace nebo jste mladší 50ti let, můžete ještě potřebovat používat antikoncepci k prevenci otěhotnění. Poraďte se s lékařem.
HRT a rakovina
Nadměrné zvětšení děložní sliznice (hyperplasie endometria) a rakovina děložní sliznice (karcinom endometria)
Užívání HRT obsahující samotný estrogen zvyšuje riziko nadměrného zvětšení děložní sliznice (hyperplasie endometria) a rakoviny děložní sliznice (karcinomu endometria).
Progestagen obsažený v přípravku Femoston Vás chrání před tímto zvýšeným rizikem.
Nepravidelné krvácení
Během prvních 3-6 měsíců užívání přípravku Femoston můžete mít nepravidelné krvácení nebo stopy krve (špinění). Avšak pokud nepravidelné krvácení:
● trvá více než prvních 6 měsíců
● začne po více než 6 měsících užívání přípravku Femoston
● trvá i po vysazení přípravku Femoston
navštivte co možná nejdříve svého lékaře.
Karcinom prsu
Důkazy naznačují, že užívání kombinované estrogen-progestagenové léčby a pravděpodobně také samotné estrogenové HRT zvyšuje riziko rakoviny prsu. Závisí to na délce užívání HRT. Zvýšené riziko je zřejmé v průběhu několika let. Po skončení léčby se však během několika let (nejvýše 5) vrací k normě.
U žen ve věku mezi 50 a 79 lety, které neužívají HRT, bude během 5letého období diagnostikována rakovina prsu průměrně u 9 až 17 z 1000 žen. U žen ve věku mezi 50 a 79 lety, které užívají estrogen-progestagenovou HRT po dobu 5 let, bude počet případů rakoviny 13 až 23 na 1000 žen (tj. 4 až 6 případů navíc).
Pravidelně si kontrolujete svoje prsa. Navštivte svého lékaře, jestliže zaznamenáte nějaké změny, jako:
● dolíčky na kůži
● změny bradavek
● jakékoli bulky, které můžete vidět nebo cítit.
Karcinom vaječníků (ovarií)
Výskyt karcinomu vaječníků je poměrně vzácný – mnohem vzácnější než nádorové onemocnění prsu. Užívání HRT obsahující samotný estrogen či kombinaci estrogenu a progestagenu je spojeno s mírně zvýšeným rizikem karcinomu vaječníků.
Riziko karcinomu vaječníků se mění s věkem. Například u přibližně 2 žen z 2000 ve věku 50 až 54 let, které neužívají HRT, bude během 5letého období diagnostikován karcinom vaječníků. U žen, které užívaly HRT po dobu 5 let, budou přibližně 3 případy na 2000 uživatelek (tj. přibližně 1 případ navíc).
Vliv přípravku Femoston na srdce a krevní oběh
Krevní sraženiny v žilách (trombóza)
U žen, které užívají HRT je riziko krevních sraženin v žilách přibližně 1,3 až 3násobně vyšší než u těch, které ji neužívají, a to zvláště v prvním roce léčby.
Krevní sraženiny mohou být závažné, a pokud se dostanou do plic, mohou způsobit bolest na hrudi, dušnost, mdloby nebo dokonce smrt.
Jak stárnete, máte vyšší pravděpodobnost, že se u Vás vyskytnou krevní sraženiny v žilách. Je tomu tak i v případě, že se Vás týká některý z následujících bodů. Informujte svého lékaře, pokud pro Vás platí některý z následujících stavů:
● nemůžete po delší dobu chodit kvůli většímu chirurgickému zákroku, poranění nebo onemocnění (viz také bod 3, Jestliže Vás čeká chirurgický zákrok)
● máte velkou nadváhu (BMI >30 kg/m2)
● máte nějaké potíže se srážlivostí krve, které vyžadují dlouhodobou léčbu přípravky užívanými k prevenci krevních sraženin
● pokud někdo z Vašich blízkých příbuzných někdy měl krevní sraženinu v dolní končetině, plicích nebo v jiném orgánu
● máte systémový lupus erythematodes (SLE)
● máte rakovinu.
Příznaky krevní sraženiny najdete v bodě „Přestaňte užívat přípravek Femoston a ihned navštivte lékaře“.
Sledujeme-li ženy ve věku kolem 50, které neužívají HRT, předpokládá se, že v průměru u 4 až 7 z 1000 žen se v období 5 let vyskytne krevní sraženina v žíle.
U žen ve věku kolem 50, které užívají estrogen-progestagenovou HRT po dobu 5 let, bude počet případů výskytu krevní sraženiny v žíle 9 až 12 na 1000 žen (tj. 5 případů navíc).
Srdeční onemocnění (srdeční infarkt)
Neexistuje žádný důkaz, že HRT předchází srdečním onemocněním.
U žen ve věku přes 60 let, které užívají estrogen-progestagenovou HRT, je mírně pravděpodobnější, že se u nich vyvine srdeční onemocnění, než u žen, které žádnou HRT neužívají.
Cévní mozková příhoda
Riziko cévní mozkové příhody je přibližně 1,5násobně vyšší u žen, které užívají HRT než u těch, které ji neužívají. Počet dalších případů cévní mozkové příhody způsobených užíváním HRT se zvyšuje s věkem.
Sledujeme-li ženy ve věku kolem 50, které neužívají HRT, předpokládá se, že v období 5 let se v průměru u 8 z 1000 žen vyskytne cévní mozková příhoda. U žen ve věku kolem 50, které užívají HRT po dobu 5 let, bude počet případů výskytu cévní mozkové příhody 11 na 1000 žen (tj. 3 případy navíc).
Další stavy
HRT nepředchází ztrátě paměti. Existují důkazy, že ženy, které začínají užívat HRT ve věku vyšším než 65 let, mohou mít vyšší riziko ztráty paměti. Poraďte se se svým lékařem.
Děti
Přípravek Femoston je určen pouze pro ženy po menopauze.
Další léčivé přípravky a přípravek Femoston
Některé léčivé přípravky mohou ovlivňovat účinek přípravku Femoston. To může způsobit nepravidelné krvácení. Platí to pro následující léčiva:
Následující léčiva mohou snižovat účinek přípravku Femoston a způsobovat tak krvácení nebo špinění:
-
- přípravky k léčbě epilepsie (jako je fenobarbital, karbamazepin, fenytoin)
- léčiva proti tuberkulóze (např. rifampicin, rifabutin)
- léčiva proti HIV infekci [AIDS] (jako je nevirapine, efavirenz, ritonavir, nelfinavir)
- rostlinné přípravky obsahující třezalku tečkovanou (Hypericum perforatum).
- Užíváte-li přípravek Femoston, mohou se nebezpečně zvýšit hladiny následujících léčiv:
-
- takrolimu, cyklosporinu – užívaných např. při transplantaci orgánů
- fentanylu – lék proti bolesti
- teofylinu – užívaného k léčbě astmatu a dýchacích obtíží.
Může být proto potřeba pečlivé sledování léku po určitou dobu a snížení dávky.
Prosím, informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu, o rostlinných přípravcích nebo jiných přírodních produktech.
Laboratorní testy
Máte-li se podrobit nějakým krevním testům, informujte svého lékaře nebo personál laboratoře, že užíváte přípravek Femoston, protože tento přípravek může ovlivnit výsledky některých testů.
Přípravek Femoston s jídlem a pitím
Femoston může být podáván bez ohledu na příjem potravy.
Těhotenství, kojení a fertilita
Femoston mají užívat pouze ženy po menopauze.
-
Pokud otěhotníte, přestaňte přípravek Femoston užívat a kontaktujte svého lékaře.
Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
Vliv přípravku Femoston na řízení dopravních prostředků nebo obsluhu strojů nebyl zkoumán. Tento vliv není pravděpodobný.
Tablety přípravku Femoston obsahují laktózu.
Jestliže Vám Váš lékař řekl, že nesnášíte některé cukry, kontaktujte před užitím tohoto léčivého přípravku svého lékaře.