Vedlejší účinky léku: Gentamicin lek Injekční/infuzní roztok
Generikum: gentamicin
Účinná látka: gentamicin sulfate
ATC skupina: J01GB03 - gentamicin
Obsah účinných látek: 80MG/2ML
Balení: Ampulka (Ampule)
Podobně jako všechny léky, může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého. Hlášeny byly tyto nežádoucí účinky:
Časté (mohou se vyskytnout až u 1 pacienta z 10):
-
- porucha funkce ledvin
Je většinou vratná. Nejdůležitějšími rizikovými faktory jsou vysoká celková dávka, dlouhodobá léčba a zvýšené hladiny léčiva v krvi. Dalšími rizikovými faktory jsou věk, snížení objemu obíhající krve a šok.
Mezi známky poškození ledvin patří: bílkoviny v moči, krystaly v moči, krev v moči, snížený objem moči a zvýšené hladiny kreatininu a močoviny v krvi.
Vzácné (mohou se vyskytnout až u 1 pacienta z 1000):
-
- snížené hladiny vápníku, draslíku a hořčíku v krvi (objevuje se při dlouhodobé terapii (déle než 4 týdny) vysokými dávkami gentamicinu)
- přechodné zvýšení jaterních enzymů a bilirubinu (žlučového barviva).
Velmi vzácné (mohou se vyskytnout u méně než 1 pacienta z 10000):
-
- snížený počet krevních destiček, snížený počet bílých krvinek, snížený počet červených krvinek, zvýšený počet určitých bílých krvinek (tzv. eozinofilů), snížený počet granulocytů (určitý druh bílých krvinek) v krvi
- reakce přecitlivělosti různé závažnosti od vyrážky a svědění, přes lékovou horečku k závažným těžkým akutním reakcím přecitlivělosti
- postižení periferních nervů a pocit mravenčení, pálení a svědění.
- akutní selhání ledvin.
Není známo (z dostupných údajů nelze určit):
-
- může se vyskytnout poškození sluchového nervu, porucha udržování rovnováhy a porucha sluchu.
Příznaky toxického účinku na sluchový nerv jsou závratě, ušní šelest, ztráta sluchu, pocit na zvracení, zvracení, nystagmus (mimovolní, rychlý, rytmický pohyb očí). Poruchy sluchu většinou postihuji vysokofrekvenční rozmezí a jsou většinou nezvratné. Nejdůležitějších rizikovým faktorem je již existující porucha funkce ledvin. Riziko navíc roste s výší celkové a denní dávky.
Pokud máte poruchu nervosvalového přenosu (např. myasthenia gravis nebo Parkinsonovou chorobu) nebo berete léky uvolňující svaly, informujte o tom svého lékaře. U takových pacientů je vyžadována zvláštní opatrnost při podávání gentamicinu.
Celkové poruchy a reakce v místě vpichu: může se vyskytnout bolest v místě vpichu.
Hlášení nežádoucích účinků
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu: Státní ústav pro kontrolu léčiv, Šrobárova 48, 100 41 Praha 10, webové stránky: http://www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek. Nahlášením nežádoucích účink§ můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.