Vedlejší účinky léku: Litalir Tvrdá tobolka
Generikum: hydroxycarbamide
Účinná látka: hydroxycarbamide
ATC skupina: L01XX05 - hydroxycarbamide
Obsah účinných látek: 500MG
Balení: Obal na tablety
Podobně jako všechny léky, může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.
Při léčení přípravkem LITALIR nebo při jeho kombinaci s ozařováním se mohou vyskytnout tyto nežádoucí účinky v následující četnosti výskytu:
-
Velmi časté nežádoucí účinky (vyskytují se u více než 1 pacienta z 10):
selhání kostní dřeně, snížení počtu bílých a červených krvinek a krevních destiček, anorexie (porucha příjmu potravy); zánět ústní sliznice nebo zánět slinivky břišní, nechutenství, pocit na zvracení, zvracení, žaludeční potíže, porucha trávení, průjem nebo zácpa; zčervenání kůže obličeje, rukou a nohou, skvrnitá vyrážka s drobnými puchýřky, ukládání tmavého kožního barviva v kůži, ztenčení kůže a oslabení nehtů, olupování kůže, fialové uzlíky v kůži, vzácně se po mnohaletém každodenním léčení může vyvinout i vypadávání vlasů; horečka, třesavka, malátnost, tělesná slabost; zvýšení kyseliny močové, kreatininu a močoviny v krvi, mohou nastat obtíže při močení; azoospermie (tj. absence spermií v ejakulátu), oligospermie (tj. snížené množství spermií v ejakulátu);
-
Časté nežádoucí účinky (vyskytující se u více než 1 pacienta z 100):
rakovina kůže; halucinace, dezorientace, křeče, závratě, postižení periferních nervů, ospalost, bolest hlavy; dušnost, otok plic, zánět plic; hepatotoxicita (chemicky způsobené poškození jater), zvýšení
hodnot jaterních enzymů, cholestáza (městnání žluči), hepatitida (zánět jater)
-
Vzácné nežádoucí účinky (vyskytující se u více než 1 pacienta z 10 000):
gangréna (sněť), syndrom nádorového rozpadu
Při případném výskytu nežádoucích účinků nebo jiných neobvyklých reakcí informujte ošetřujícího lékaře, který rozhodne o dalším postupu.
Během léčby budete muset v pravidelných intervalech podstoupit různá vyšetření, zejména krevního obrazu.
Hlášení nežádoucích účinků
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv, Šrobárova 48,100 41 Praha 1,webové stránky:
www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek
.
Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.