METVIX - Vedlejší a nežádoucí účinky


 

Vedlejší účinky léku: Metvix Krém


Generikum: methyl aminolevulinate
Účinná látka: methyl aminolevulinate hydrochloride
Alternativy:
ATC skupina: L01XD03 - methyl aminolevulinate
Obsah účinných látek: 160MG/G
Formy: Krém
Balení: Tuba
Obsah balení: 1G
Způsob podání: prodej na lékařský předpis


).

Působení slunce a léčba ultrafialovým světlem

Obecně je třeba se několik dní po léčbě vyhýbat tomu, aby byla léčená místa a okolní kůže vystavena slunci. Pokud se léčíte umělým zářením (léčba ultrafialovým světlem), musí být tato léčba před zahájením aplikace přípravku Metvix ukončena.

Těhotenství a kojení

Během těhotenství se léčba přípravkem Metvix nedoporučuje. Je třeba přerušit kojení při léčbě přípravkem Metvix a 48 hodin po léčbě.

Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem dříve, než začnete tento přípravek používat.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů

Účinky na schopnost řídit vozidla a obsluhovat stroje se nepředpokládají.

Přípravek Metvix obsahuje podzemnicový (arašídový) olej, cetylstearylalkohol, methylparaben a propylparaben.

Pokud jste alergický(á) na arašídy nebo sóju (obsahující podzemnicový olej), tento léčivý přípravek nepoužívejte. Cetylstearylalkohol může způsobovat místní kožní reakce, např. kontaktní dermatitidu. Methylparaben a propylparaben (E218, E216) mohou způsobovat alergické reakce (i pozdní).

3. Jak se přípravek Metvix používá

Při léčbě Metvixem je nutná určitá znalost fotodynamické léčby, jelikož jeho aplikace může vyžadovat použití červené lampy. Proto je nutné, aby se přípravek podával pouze za přítomnosti lékaře, zdravotní sestry nebo jiného zdravotnického odborníka školeného v použití fotodynamické léčby

Dospělí (včetně starších osob)

Příprava kůže

Každá kožní léze se před léčbou připraví odstraněním šupin a krust a zdrsněním povrchu kůže. Tato příprava umožňuje, aby přípravek Metvix a světlo pronikly do všech vrstev kožní léze. Některé léze kožní rakoviny jsou pokryty neporušenou vrstvou kůže, která bude odstraněna podle pokynů Vašeho lékaře.

Aplikace přípravku Metvix a léčba světlem

Při léčbě přípravkem Metvix s použitím červeného světla (u prekancerózních lézí a při rakovině kůže)

Přípravek Metvix se nanáší špachtlí ve vrstvě (silné zhruba 1 mm) na lézi a na malou plochu okolní kůže. Po nanesení krému se plocha kryje obvazem, který se ponechá na dobu 3 hodin. Je nutné se vyvarovat přímého kontaktu krému Metvix s očima. Poté se obvaz a krém jemně odstraní a léčená plocha se ihned vystaví červenému světlu (fotodynamická terapie). K ochraně očí před silným světlem Vám budou poskytnuty brýle, které budete mít na očích po dobu působení světla. Při jedné kúře může být ošetřeno více lézí.

Při léčbě přípravkem Metvix za denního světla (u aktinické keratózy) Pokud se léčíte s aktinickou keratózou s mírně až středně závažnými lézemi, lékař Vám může předepsat léčbu přípravkem Metvix za denního světla. Tu je možné použít jen tehdy, pokud je počasí vhodné k tomu, abyste mohli strávit 2 hodiny pohodlně na denním světle. Bylo prokázáno, že účinnost léčby je podobná, ať už ji podstoupíte ve slunečný den nebo když je pod mrakem. Pokud prší nebo hrozí déšť, neměli byste léčbu Metvixom podstupovat. Před přípravou lézí se má použít vhodný opalovací krém (viz bod 2 - Co potřebujete vědět předtím, než použijete Metvix). Na léze se špachtlí nebo rukou v rukavici nanese tenká vrstva přípravku Metvix. Ven na denní světlo byste měli vyjít ihned po aplikaci přípravku Metvix nebo nejpozději do 30 minut po ní a strávit 2 hodiny na slunci nebo, v případě potřeby, ve stínu. Nedoporučuje se, abyste během těchto 2 hodin vstupovali do budovy. Je třeba zajistit, aby léčené oblasti byly neustále vystaveny slunečnímu světlu a nebyly zakryty oblečením. Je důležité tyto pokyny dodržovat, aby se zaručil úspěch léčby a abyste předešli bolesti během expozice světlu. Po dvouhodinovém vystavení světlu se má krém Metvix z pokožky smýt.

Léčba prekancerózních kožních lézí (aktinických keratóz)

Je nutno podat jednu kúru fotodynamické terapie.

Léčba bazocelulárního karcinomu a Bowenovy choroby

Je nutno podat dvě kúry s odstupem jednoho týdne.

Při jedné kúře může být ošetřeno několik lézí.

Následné pozorování

Po třech měsících Váš lékař rozhodne, jak každá z kožních lézí zareagovala, přičemž může odebrat z kůže malý vzorek (biopsie) a nechat vyšetřit buňky. Po této době je v případě potřeby možno léčbu opakovat.

Použití u dětí a dospívajících

Léčba přípravkem Metvix není vhodná pro použití u dětí nebo dospívajících mladších 18 let.

Jestliže ukončíte používání přípravku Metvix

Pokud léčbu přerušíte před začátkem terapie světlem nebo před podáním plné dávky červeného světla nebo před koncem dvouhodinového vystavení dennímu světlu, účinnost léčby může být snížena.

Máte-li jakékoli další otázky týkající se používání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře.

4. Možné nežádoucí účinky

Podobně jako všechny léčivé přípravky, může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Tyto nežádoucí účinky byly hlášeny při léčbě přípravkem Metvix s použitím červeného světla. V klinických studiích s léčbou přípravkem Metvix za denního světla byly pozorovány podobné nežádoucí účinky, s výjimkou podstatného snížení bolestivosti při použití denního světla.

Velmi časté (postihují více než 1 z 10 osob): bolest kůže (za použití červeného světla), pocit pálení kůže, strup, zrudnutí kůže.

Pocity bolesti a pálení kůže v místě léčby během vystavení světlu a po tomto vystavení jsou nejčastějšími nežádoucími účinky, které se vyskytují u více než poloviny léčených pacientů. Tyto reakce jsou obvykle mírné nebo středně závažné, nicméně pouze vzácně vyžadují předčasné ukončení léčby světlem. Obvykle začínají v době osvětlování nebo brzy poté a trvají několik hodin, obecně ustupují v den léčby. Zrudnutí a otok mohou přetrvávat po dobu 1 až 2 týdnů nebo příležitostně po delší dobu. Opakovaná léčba tyto reakce nezhoršuje.

Časté (postihují více než 1 z 10 osob):

● Účinky na ošetřovaném místě: znecitlivění, mravenčení, krvácení (může k němu dojít po přípravě léze), horká kůže, infekce, kožní vřed, otok, puchýř, svědění, olupování/otok kůže, mokvání.

● Účinky mimo ošetřované místo: bolesti hlavy, pocit horka.

Méně časté (postihují více než 1 ze 100 osob):

● Účinky na ošetřovaném místě: kopřivka, svědivá vyrážka, bledé nebo tmavé plochy na kůži po léčbě, citlivost na světlo, pocit nepohody. Otok očí, bolest očí, pocit nevolnosti, vyrážka z horka, únava.

Není známo (z dostupných údajů nelze určit):

Alergická reakce, která může vést k angioedému s následujícími příznaky: otok obličeje, jazyka nebo krku; nebo dýchací potíže. V místě aplikace otok očních víček, puchýře a ekzém (suchá olupující se kůže) a příznaky kontaktní alergie

Hlášení nežádoucích ůčinků

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv

Šrobárova 48

100 41 Praha 10

Webové stránky: http://www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

Hlášením vedlejších účinků můžete pomoci získat více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.

Ostatní nejvíce nakupují

O projektu

Volně dostupný nekomerční projekt za účelem laického srovnání léčiv na úrovni interakcí, vedlejších účinků, stejně jako cen léčiv a jejich a alternativ

Více informací

  • Worldwide Drugs Aggregator projects
  • Email:
  • Eshop